Asociaţia VADON din Sfântu Ghoerghe anunţă organizarea
Concurs internaţional de fotografie TransNatura II.
Regulament concurs
Download Catalog Offline 2015 Untitled Document

Concurs Internaţional de Fotografie TransNatura

70 de fotografi au înscris poze din 13 ţări în două categorii:
Fotografii de peisaje: 184 fotografii
Animale în sălbăticie: 258 fotografii


Membrii juriului internaţional:

- Milán Radisics, Ungaria
- György Orosz , Ungaria
- Florin Andreescu, România
- Csaba Damokos, România
- Dorel Găină, România

52 de fotografi au înscris poze din 11 ţări în două categorii:
Tărâmul apelor: 168 fotografii
Wild abstract: 132 fotografii

CÂŞTIGĂTORII PREMIILOR:

Premiul TransNatura (Marele Premiu):
Bence Máté / Ungaria – Pupăză

Categoria A - Tărâmul apelor:
Premiul I: Bence Máté / Ungaria – Întâlnire
Premiul II: Gábor Lukács / Ungaria – Dimineață fermecătoare
Premiul III: Ilona Szabó / Ungaria – Până la epuizare

Categoria B - Wild abstract:


Premiul I: Csaba Kis / Ungaria – Lumină și fantezie
Premiul II: Dorin Bofan / România – Fracturi
Premiul III: Tibor Jantyik / Ungaria – Textura din pădure

Fotografiile selectate pentru expoziție:
Categorii: Tărâmul apelor
Kornél Bedő:
Elmaradt Reggeli
Kornél Bedő:
Takarodj!
Tihamér Balla:
Peckesen
Tihamér Balla:
Zápor
István Krizák:
Gemenc
István Krizák:
Vizenjaro
István Krizák:
Uszobika
Ilona Szabó:
Elemioszton
Imre Potyó:
Melyseges Szerelem
István Varga:
Szerelemre Várva
Tibor Kércz:
Felemelkedes
Tibor Kércz:
Akvarell

Categorii: Wild abstract
Douglas A YATES:
Where Winter Sleeps
Douglas A YATES:
Geomorph
Ilona Szabó:
Erzekenyszalakon
Gergely Csevár:
Imre Potyó:
Hibernacio
Bence Mate:
Motion
Vittorio Ricci:
Magic Woods
Dorin Bofan:
Black Waters
Daróczi Csaba:
A Nőszirom Festménye
Dag Røttereng:
Naked Birch
Dag Røttereng:
Water Lily Leaves
Toate intrarile
Categorii: Tărâmul apelor
Zsolt Szabó:
Napkelte
Gábor Lukács:
Varázslatos Reggel
Gábor Lukács:
Fent és Lent
Gábor Lukács:
Rajzfilm
Gábor Lukács:
Start
Stuart Chape:
Lauru Reflections 2
Stuart Chape:
Beach
Christian Spencer:
Kangaroo Dreaming
Christian Spencer:
Corrella Dream
Christian Spencer:
Coorong Wetands
Christian Spencer:
Minamilist Wetlands
Péter Zala:
Szinkronúszás
Péter Zala:
Kapás
Péter Zala:
Korai Landolás
Péter Zala:
Invázió
Dorin Bofan:
Enjoying The Weather
Dorin Bofan:
Overfly
Dorin Bofan:
Facing The Atlantic
Dorin Bofan:
On Watch
Manuel Fuentes:
Flying
Manuel Fuentes:
Flamencos
Manuel Fuentes:
Colors
Manuel Fuentes:
Leader
Márta Sz.Kiss:
Márta Sz.Kiss:
Jégtükör
Márta Sz.Kiss:
Kikelet
Márta Sz.Kiss:
Áradat
Dániel Sziszik:
Hajnalban
Dániel Sziszik:
Lesben
Dániel Sziszik:
Párásreggel
József Eisenmann:
Balaton Télen
József Eisenmann:
Nagy Figyelem
József Eisenmann:
A Kőrös árterülete
József Eisenmann:
Csobogó
Zsolt Szabó:
Rohanás
Zsolt Szabó:
Jégmadár
Zsolt Szabó:
Vadászgép
COSMIN IONESCU:
Islands
COSMIN IONESCU:
Clipa Aceea
COSMIN IONESCU:
Hope To See You Soon
Ilona Papp:
Kacsa
Ilona Papp:
Ilona Papp:
Hernyó
Ilona Papp:
Bogár
Mihaly Moldovan:
Vízi Szörny
Mihaly Moldovan:
Odonata
Mihaly Moldovan:
Vándorlás
Mihaly Moldovan:
A Halak Orzoje
Tihamér Balla:
Harc A Fióka Felett
Tihamér Balla:
Fiatal Gólyatöcs
Tihamér Balla:
Peckesen
Tihamér Balla:
Zápor
Zsolt Varanka:
Waterborne Beauty
Zsolt Varanka:
Art Of Tide Force
Zsolt Varanka:
Veil Of Gulfoss
Zsolt Varanka:
Aquatic Predators
Mihály Dudás:
Olajfolt
Mihály Dudás:
Gondoskodás
Mihály Dudás:
Utolsó Esély
Mihály Dudás:
Idegen
Zoltán Duray:
Cölöpös Vízimalom Jókán
Zoltán Duray:
Házikó A Víz Felett őszen
Zoltán Duray:
Dévényi Vár
Zoltán Duray:
Pihenő A Dunánál
Gábor Hulényi:
Otthon
Gábor Hulényi:
Vizenfutas
Gábor Hulényi:
Abakcsoropte
Gábor Hulényi:
Beuszas
István Krizák:
Gemenc
István Krizák:
Vizenjaro
István Krizák:
Uszobika
István Krizák:
Zsakmany
Richard Wozniak:
Red Lechwe Leap
Richard Wozniak:
Banished Hippo
Richard Wozniak:
Crocodile Rush
Richard Wozniak:
Wild Dog Games
Tibor Kércz:
Felemelkedes
Tibor Kércz:
Feheralom
Tibor Kércz:
Akvarell
Ágnes Apfel:
Above A Stream
Ágnes Apfel:
Dinner
Ágnes Apfel:
Hungry Kingfisher
Ágnes Apfel:
Piruett
Vittorio Ricci:
Brown Bear
Vittorio Ricci:
Sunrise Flight
Vittorio Ricci:
Brown Frogs
Vittorio Ricci:
Flooded Woods
Bence Mate:
Misty
Bence Mate:
Meeting
Bence Mate:
Crowd
Bence Mate:
Nightheron
István Varga:
Szerelemre Várva
István Varga:
Hajnali Vita
István Varga:
Reggeli Vándor
István Varga:
Keresgélünk
Krisztina Szakolczai:
Az Utolso Keresz
Krisztina Szakolczai:
Borzongas
Krisztina Szakolczai:
Hajnali Suhanas
Krisztina Szakolczai:
Jeges Hullamtorok
Imre Potyó:
Kekora
Imre Potyó:
Melyseges Szerelem
Imre Potyó:
Kemeny Legeny
Imre Potyó:
Bolcsohely
Istvan Magdo:
Choreography
Istvan Magdo:
Jogging
Istvan Magdo:
Prelude To An Adventure
Istvan Magdo:
Water Traffic Jam
Tibor Jantyik:
A Hajnal Fényeiben
Tibor Jantyik:
Családok
Tibor Jantyik:
Libasorban
Tibor Jantyik:
Rajzás
Silviu-Iulian Ipatioaei:
Broscuta
Silviu-Iulian Ipatioaei:
Pui Pasare
Silviu-Iulian Ipatioaei:
Porumbei
Silviu-Iulian Ipatioaei:
Pasăre Colorata
Gábor Zoltán Horváth:
Pompában
Gábor Zoltán Horváth:
Lépegető
Gábor Zoltán Horváth:
Ezüst Tündér
Gábor Zoltán Horváth:
Narcissus
Gergely Csevár:
Jövő
Gergely Csevár:
Hidegvérű
Gergely Csevár:
Molnár
Dorottya Koszmály:
Nyugalom
Dorottya Koszmály:
Egymásra Találás
Dorottya Koszmály:
Feltöltődés
Dorottya Koszmály:
Harmónia
Fruzsina Jaeger:
Fruzsina Jaeger:
Nász
Fruzsina Jaeger:
Vizes
Tamás Kapás:
Forrasvidek
Tamás Kapás:
Jegvilag
Tamás Kapás:
Idill
Tamás Kapás:
Parhuzam
Zoltán Szilveszter:
Zsákmány
Zoltán Szilveszter:
A Jó Fogás
Zoltán Szilveszter:
Uszó Jégmadár
Csaba Kis:
Rotor
Csaba Kis:
Láperdő
Csaba Kis:
Mocsárinőszirom
Csaba Kis:
Fogócska
Stuart Chape:
Reef Shark And Coral
Stuart Chape:
Siphandon
Douglas A YATES:
Littoral Gesture
Douglas A YATES:
Forest Frequency
Douglas A YATES:
Turning
Douglas A YATES:
Light Wave
COSMIN IONESCU:
Taramul Apelor
Kornél Bedő:
Rorschachmadar
Kornél Bedő:
Elmaradt Reggeli
Kornél Bedő:
Takarodj!
Ilona Szabó:
Kozoscsend
Ilona Szabó:
Kimerulesig
Ilona Szabó:
Uszasoktatas
Kornél Bedő:
Ilona Szabó:
Elemioszton
Leichter Balázs:
Sorakozo
Leichter Balázs:
Csatater
Leichter Balázs:
Illuzio
Leichter Balázs:
Fenysebesseg
Achim Mircea Radu:
Cucapulinoglinda
Achim Mircea Radu:
Obiceiuridefamilie
Achim Mircea Radu:
Nuptialgift
Achim Mircea Radu:
Fight
Szabolcs Prém:
Kek Repules
Szabolcs Prém:
Magany
Szabolcs Prém:
Nasztanc
Szabolcs Prém:
Tiszai Alkony

Categorii: Wild abstract
Dag Røttereng:
Pines With Snow
Dag Røttereng:
Naked Birch
Dag Røttereng:
Red-throuted Diver And Chick
Dag Røttereng:
Water Lily Leaves
Christian Spencer:
Between Earth And Sky
Christian Spencer:
Heaven And Earth
Christian Spencer:
Redgum Reflections
Christian Spencer:
Swimming Through Dimensions
Daróczi Csaba:
Jégforma
Daróczi Csaba:
A Nőszirom Festménye
Daróczi Csaba:
és Vonalak
Daróczi Csaba:
Polarizát Fényben
Dorin Bofan:
Quiet Snowstorm
Dorin Bofan:
Black Waters
Dorin Bofan:
Ghosts
Dorin Bofan:
Fractures
István Kerekes:
Jin-jang
István Kerekes:
Poirot
István Kerekes:
Flamenco Tancos
István Kerekes:
Fa-level
László Tóth:
Arhullam
László Tóth:
Kaprazat
László Tóth:
Retiiszalag
László Tóth:
A Gyoztes
Márta Sz.Kiss:
Tükröződés
Márta Sz.Kiss:
Színekbe Szövött
Márta Sz.Kiss:
Elmúlás
Márta Sz.Kiss:
Ritmus
Melinda Matiszkó:
Angyalszarny
Melinda Matiszkó:
Illuzio
Melinda Matiszkó:
Tenger
Melinda Matiszkó:
Hangjegyek
Árpád Héjja:
Elenfenybe
Árpád Héjja:
Fatyolba
Árpád Héjja:
Napkelte
Árpád Héjja:
Pirkadat
Mihaly Moldovan:
Halit
Mihaly Moldovan:
Vihar
Mihaly Moldovan:
A Gyurgyalag Tánca
Mihaly Moldovan:
Szaporodás
Tihamér Balla:
Három Meg Három
Tihamér Balla:
Illúzió
Tihamér Balla:
Fürdik A Hold
Tihamér Balla:
Virrasztók
Zsolt Varanka:
Arch Of Pearls
Zsolt Varanka:
Spring Fantasy
Gábor Hulényi:
Hajnalisuhanas
Gábor Hulényi:
Estihazateres
Gábor Hulényi:
Revulet
Gábor Hulényi:
Vizfestmeny
István Krizák:
Daruhuzas
István Krizák:
Ejjeliorjarat
István Krizák:
Szellemszarvas
István Krizák:
Oktober
Tamás Kaszap:
Ismeretlen
László Gál:
Szerkezet
László Gál:
Gondolkodó
László Gál:
Talány
László Gál:
Valóság
Tibor Kércz:
Jeghercegno
Tibor Kércz:
Fustike
Tibor Kércz:
Keretben
Tibor Kércz:
Vittorio Ricci:
Painted Woods
Vittorio Ricci:
Hell's Ride
Vittorio Ricci:
Magic Woods
Vittorio Ricci:
Mountain Brook
Bence Mate:
Motion
Bence Mate:
Hoopoe
Bence Mate:
Fancyfeathers
Bence Mate:
Sunset
Krisztina Szakolczai:
Teli Erdo
Krisztina Szakolczai:
Zizego Fasor
Krisztina Szakolczai:
Keresztanc
Krisztina Szakolczai:
Nyari Erdo
Imre Potyó:
Holdvilag
Imre Potyó:
Explozio
Imre Potyó:
Masfel Perc
Istvan Magdo:
Footsteps
Istvan Magdo:
Glass Painting
Istvan Magdo:
Jelly Shot
Istvan Magdo:
Seelife
Imre Potyó:
Hibernacio
Tibor Jantyik:
Aranyló Víz
Tibor Jantyik:
Erdei Textúra
Tibor Jantyik:
Őszi Erezet
Tibor Jantyik:
A Fagy Alkotása
Silviu-Iulian Ipatioaei:
Apus
Silviu-Iulian Ipatioaei:
Izvor De Munte Iarna
Silviu-Iulian Ipatioaei:
Pârâu
Silviu-Iulian Ipatioaei:
Orasul La Apus
Gábor Zoltán Horváth:
Lockheed
Gábor Zoltán Horváth:
Szárnyas Fejvadász
Gergely Csevár:
Vagyok!
Gergely Csevár:
Gergely Csevár:
Gergely Csevár:
Virulens
Tamás Kapás:
Lepkegomba
Fruzsina Jaeger:
Napsütés
Fruzsina Jaeger:
Bujócska
Fruzsina Jaeger:
Lesben
Fruzsina Jaeger:
Tavasz
Tamás Kapás:
Orszagalma
Tamás Kapás:
Vagta
Jenő Pázmándi:
Delta
Tamás Kapás:
Reflektor
Jenő Pázmándi:
Aranyközép
Jenő Pázmándi:
ZárazÉgbolt
Jenő Pázmándi:
Aratás
Zoltán Szilveszter:
Suhanás
Zoltán Szilveszter:
Éjjeli Lányok
Csaba Kis:
Fényésfantázia
Csaba Kis:
Jégbuborékok
Csaba Kis:
Homokilemezjátszó
Csaba Kis:
Tüzesmácsonyák
Stuart Chape:
Ningaloo Marine Park
Stuart Chape:
Rock Pool
Stuart Chape:
Barchan Dunes 2
Stuart Chape:
Eye Of The Sea
Douglas A YATES:
Triangulating Winter
Douglas A YATES:
Where Winter Sleeps
Douglas A YATES:
Oracle
Douglas A YATES:
Geomorph
Tamás Kaszap:
The Edge Of The World
Tamás Kaszap:
A Pokolba Vezeto Ut
Leichter Balázs:
Szellemjaras
Leichter Balázs:
Kontraszt
Ilona Szabó:
Szellelfestett
Ilona Szabó:
Erzekenyszalakon
Tamás Kaszap:
Pearls From The Darkess
Ilona Szabó:
Tüzifák
Ilona Szabó:
Arapaly